Založ si blog

Radikalizmus Koltebu a Gurtlera ako cieľ alebo prostriedok? Časť 2.

Ďakujem za včerajšie povzbudivé maile ako rekacie na môj prvý blog.  V rámci štúdia a spracúvania práce „Extrémizmus a radikalizmus na Slovensku“ som dostala povzbudivý email aj od môjho školiteľa. Ďakujem p. Profesor J

Posnážím sa.

Vždy je čo zlepšovať. J

 

Z dôvodu záujmu verejnosti a aj mojej práce teda voľne nadviažem na blog zo včera – http://melaniautrova.blog.pravda.sk/2013/10/30/gurtler-kotleba-a-ich-radikalizmus-v-zupach-kto-je-nebezpecnejsi/

 

Obe strany: 7 statočných aj ľudová strana sú registrované na Ministerstve vnútra so skratkami:

 

7 STATOČNÝCH

 

http://www.ives.sk/registre/detailuplnyps.do?action=uplny&formular=&id=205558

 

Štatutárny organ

JUDr. Vladimír Gürtler, Havlíčkova 1752/13, 04001 Košice-Sever Od:  08.07.2013   Do: 

 

 

ĽS Naše Slovensko

 

http://www.ives.sk/registre/detailuplnyps.do?action=uplny&formular=&id=153101

 

Štatutárny organ

 • Ivan Miklovič, Potvorice 197, 91625 Potvorice Od:  02.09.2001   Do:  09.03.2009
 • Ing. Karol Robert Thoma, Letná 810/26, 92101 Piešťany Od:  09.03.2009   Do:  03.02.2010
 • Martin Beluský, E.F. Scherera 4801/20, 92101 Piešťany Od:  14.09.2009   Do: 
 • Mgr. Rastislav Schlosár, Topoľčianska 29, 85101 Bratislava Od:  03.02.2010   Do:  14.03.2013

Mgr. Stanislav Mizík, Rovné 57, 98267 Rovné Od:  14.03.2013   Do: 

 

Z oficiálnych stránok je teda jasných niekoľko faktov:

 

a)     7 STATOČNÝCH vznikla  v tomto  roku 2013

b)    7 STATOČNÝCH mala a má len jedného predsedu Gurtlera

c)     7 STATOČNÝCH aj na svojom webe sa prejavuje mimoriadne radikálnymi názormi, ktoré sa mi ale nezdajú byť extrémistické. Gurtler dokonca v niektorých videách vystupuje ako ochránca rómskych spoluobčanov

d)    ĽS Naše Slovensko vznikla už v roku 2009

e)     ĽS Naše Slovensko mala už niekoľko predsedov, všetci sú mne neznámy a nenašla som ich v žiadnych vyhľadávačoch, alebo v tom, žeby mali firmy na www.orsr.sk

 

f)     ĽS Naše Slovensko nikdy nemala a stale nemá Mariána Kotlebu vedeného ako predsedu strany a to napriek tomu, že M. Kotleba vystupuje ako vodca strany a hlavný líder

g)     ĽS Naše Slovensko a Marián Kotleba vždy tvrdo útočia na Cigánov a v mnohých prípadoch tiež vinia občanov židovského vierovyznania zo sprisahania proti Slovensku

 

Ďalej:

 

Gurtler vystupuje v 34 firmách – http://www.orsr.sk/hladaj_osoba.asp?PR=G%FCrtler&MENO=Vladim%EDr&SID=0&T=f0

 

Kotleba nevystupuje v žiadnej firme – http://www.orsr.sk/hladaj_osoba.asp?PR=Kotleba&MENO=Mari%E1n&SID=0&T=f0

 

To, že niekto nemá žiadne firmy /Kotleba/, vie organizovať a má finančné prostriedky na organizovanie demoštrácii v takom rozsahu, že sa tomu venuje vláda SR je zaujímavá vec. O strane ĽS Naše Slovensko sa dokonca píše aj vo vládnych materiáloch, : http://www.minv.sk/?extremizmus

 

 

 D_e_m_o_n_št_r_ác_i_e_ _s_k_u_p_ín_ _s_ _e_x_t_r_ém_i_s_t_i_c_k_ým_i_ _t_e_n_d_e_n_c_i_a_m_i_ _

V rokoch 2009 a 2010 sa uskutočnilo viacero demonštrácií a pochodov pravicových extrémistov najmä na východe SR a na území hlavného mesta SR Bratislavy. Demonštráciami a pochodmi sa začali zviditeľňovať a poukazovať na rómsku problematiku. Prvý pochod proti rómskemu etniku sa konal 8. augusta 2009 v Šarišských Michaľanoch podľa vzoru českého Janova. Na protest sa pravicoví extrémisti a ich prívrţenci zvolávali prostredníctvom verejnej siete internet. Na protestných pochodoch a demonštráciách sa zúčastňujú aj zahraničný partneri slovenských „nacionalistov“. Ide najmä o osoby z prostredia pravicových extrémistov z ČR, Poľskej republiky, Maďarskej republiky a Srbskej republiky.

Od roku 2009 je zaznamenaný ich prechod z uzatvorených priestorov do ulíc, kde organizátori získavali podporu a sympatie obyvateľov, ktorí začali akceptovať extrémistické idey. Najväčší podiel na usporiadaní jednotlivých akcií mali zástupcovia občianskeho zdruţenia Slovenskej pospolitosti, ktorí mali snahu presadiť sa vo verejnom a politickom ţivote. Ďalšou snahou Slovenskej pospolitosti bolo zaloţenie novej politickej strany s názvom Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) so snahou kandidovať v parlamentných voľbách v roku 2010. Do parlamentných volieb vstupovala strana uţ so symbolickým číslom 14 a volebný program tvorilo 14 bodov. Vo voľbách získala strana podporu 1,33 % voličov, čo predstavovalo 33 724 hlasov. Do parlamentu sa strana nedostala.

ĽS NS začala po parlamentných voľbách sústreďovať snahu na komunálne voľby, ktoré sa uskutočnili 27. novembra 2010. Na kandidátke ĽS NS kandidovali aj niektorí členovia a predstavitelia Slovenskej pospolitosti vo viacerých mestách a obciach.

Je potrebné vziať do úvahy, ţe prejavy politického extrémizmu spojené s populisticky vedenými politickými kampaňami ohrozujú samotnú podstatu demokracie a hodnoty základných ľudských práv a slobôd. Z histórie sú známe príklady vyuţívania neistoty, xenofóbnych prejavov, stereotypov a predsudkov na dosiahnutie politických ambícií, ktoré v spojení s hospodárskou krízou vyústili v Európe do nástupu fašizmu a nacizmu.

 

Zhrnutím mojej 2 časti by mohli byť tieto prvotné úvahy, závery a otázniky:

 

 1. Každá vláda potrebuje mať skupinu, ktorá je „nebezpečná“. Môže na to oficiálne vyčleniť peniaze zo štátneho rozpočtu pod položkou napríklad „Boj proti extrémizmu“ pre políciu, SIS, neziskové organizácie a podobne.
 2. Čo je cieľom Kotlebovej strany? Kotleba nie je predseda strany ĽS NS. Vystupuje ale, akoby strana patrila jemu a on bol predseda. Nezúčastnil sa verejných debát v TV pred celoštátnymi voľbami v minulom roku. V pondelok síce bol v TA3, ale tu ide len o župy a nie o Slovensko
 3. Kotleba disponuje financiami, vozí sa na drahých autách, organizuje mítingy a má okolo seba tímy ľudí. Postavil kandidátov na županov vo všetkých krajoch. Pritom nemá žiadnu firmu. Jeho financovania je teda nie celkom jasné.
 4. Je Kotlebov radikalizmus skutočný alebo ide len o hraný radikalizmus a extrémizmus s jasným cieľom?
 5. Ak áno, čo je potom Kotlebovým cieľom?
 6. Gurtler?
 7. Veľká neznáma pre širokú verejnosť. Má ale 34 firiem. To môže vzbudzovať zdanie, že je bohatý ale na Slovensku to môže znamenať aj niečo iné. Písal blogy do viacerých novín. Viac už nepíše. Konštatuje na svojej stránke, že bol vylúčený. Zároveň ale figuroval v štátnej firme ako písali viaceré médiá.
 8. Čo je Gurtlerovým cieľom a cieľom strany 7 statočných? Je Gurtlerov radikalizmus hraný alebo skutočný? Je radikalizmus siedmich statočných /Gurtlera/ cieľom alebo prostriedkom na niečo?

 

 

Budem rada, ak dostanem opäť nejaký fídbek, ktorý mi pomôže pokračovať v mojej štúdijnej práci „Extrémizmus a radikalizmus na Slovensku“. Ďakujem.

 

Radikalizmus Gurtlera, Koltebu hraný alebo skutočný? Časť 3.

05.11.2013

Pokračovanie môjho analyzovania radikalizmu a extrémizmu sa stretáva s dobrou odozvou, čo ma teší. Pán profesor ma motivuje pokračovať ďalej a vraj mám do toho dať viac faktov. Hoci profesor viac »

Gurtler, Kotleba a ich radikalizmus v župách. Kto je nebezpečnejší?

30.10.2013

Župné voľby sa rozbehli. Asi najviac ich môžme registrovať na bilbordoch a v televízii len v TA3. Kmotríkova televízia zvolila diskusiu kandidátov na županov v priamom prenose. V piatok sme viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 7452x
Priemerná čítanosť článkov: 2484x

Autor blogu

Kategórie